Su Deposu İzolasyonu Ne Kadar Sürer

Su deposu ısı yalıtımı su depolarının yalıtım ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Söz konusu yalıtım yöntemleri ile depo eğer mevsim koşullarından etkilenmemesi isteniyorsa yeterli desteğe kavuşmuş olacaktır. Dış yüzeye uygulanacak olan İzocam ve kaplamalar ile söz konusu olan ısı yalıtımı ihtiyacı karşılanabilmektedir.  Fakat su depolarının yalıtım ihtiyaçları sadece ısı yalıtımı konusunda değil ayrıca su depolarında iç izolasyon olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunlara karşın farklı depo tiplerine farklı çözümler sunulmaktadır. Betonarme su depolarında izolasyon ihtiyacı membran ve alkali boya ile sağlanabilirken plastik yüzeyli ve metal yüzeyli su depolarında ihtiyaç alkali boyalar ile sağlanabilmektedir.

Su deposu kapağı izolasyon bağlantılarının en zayıf olduğu noktalardır. Bu yüzden izolasyon kapağının çok büyük özenle kapatılması ve kesinlikle kapaktan ışık dahi sızmayacak şekilde kapatıldığından emin olunmalıdır. Su depolarında sağlıklı bir işleyiş için önemli olan deponun izolasyonlar ile su şebekesinin bir parçası gibi bütün olmasını sağlamaktır. Aksi taktirde hava alan sirkülasyonu bozulan su depoları bakteri ve yosun yaşamına elverişli bir alana dönüşecektir. Fakat izolasyon çalışmaları ve bütünlüğün sağlanması minimum olarak 6 ay depo içinin temiz kalmasına yardımcı olacaktır. Su depolarının genel temizlik periyodu olan 6 ay şebekenin taşımış olduğu kir ile doğru orantılı olarak değişebilmektedir. Bu yüzden sık sık temizlik için kontroller yapılmalıdır.

Su deposu izolasyon fiyatları konusunda ülkemizde ortalama olarak fiyatlar belirlenmiş olup son derece uygun fiyatlara izolasyonlar tamamlanabilmektedir. İzolasyonun sağlamış olduğu özellikler dikkate alınarak bu işlemin sadece profesyonel ve teknik alt yapıya sahip kişiler tarafından yapılması önem göstermektedir. Su deposu dünyası suyun doğası gereği çok kolay bir çözücü olabildiği için maddeleri çok rahat çözme gücü ile en ufak bir hatada izolasyon çalışmasının başarısız olmasını sağlayacaktır. İzolasyon uygulamaları uygulama yöntemine 5 saat ile 6 gün arasında değişebilmektedir. Betonarme su depoları 5 saat içinde membran su deposu izolasyonu ile izole edilirken su tankları yani plastik gövde ve metal gövde tam manası ile 5 gün sonunda hazır olabilmektedir.

Similar Posts