Antalya Su Deposu İzolasyonu

Rezistanslar kış mevsiminde su depolarının en büyük yardımcılarından birine dönüşecektir. Çünkü bu rezistanslar  kış mevsiminde havanın soğuduğu doğu illerimizde deponun buz tutmasını engelleyecek ve bu sayede normal bir şekilde suyun akışı devam edebilecektir. Su deposu rezistanslarının en büyük özelliği bu rezistansların son derece düşük enerji harcamaları olarak öne çıkmaktadır. Zira ekstra bir bedel ödememek adına düşük enerji tüketimli rezistanslar tercih edilmelidir. Ayrıca bu rezistansların bağlantıları profesyonel şirketler tarafından yapılmalı ve gerekli elektrik testleri yapıldıktan sonra kullanıma sunulmalıdır. İzolasyonu yapılmış depolarda su rezistansı kullanmak bir sakınca oluşturmamaktadır.

Su deposu sızdırmazlık önlemleri büyük önem taşımaktadır. Zira su deposu sızdırmazlık önlemleri alınmadığında hem ekstra faturalandırma bedeli ortaya çıkacak hem de bu sızdırmazlık sonucu sağlanamayan hijyen hem su deposunun bulunduğu yerde bakteri yaşamını hareketlendirecek hem de su deposunun sızıntı yaptığı bölgede basınç artarak gitgide deponun bütünüyle kullanılamaz hale gelmesini tetikleyecektir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için yapılan ilk kurulum aşamasında izolasyon aşamasına kadar özenle ele alınması gerekmektedir. Çünkü yapılan en büyük hatalar su deposunun olan haliyle kullanıma uygun olduğunu düşünmekle başlamaktadır. Zira su depoları muhakkak izole edilerek kullanılması gereken ürünler arasında yer almaktadır.

Su deposu risk analizi sorumluluğu son yıllarda Yapı Denetim kapsamında binaların içinde su deposu bulundurma kuralına bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Söz konusu risk analizi  su deposunun bulunduğu yerdeki ortamın açıklamasının yapılması üzerine hazırlanmaktadır. Örneğin söz konusu su deposu çatı katında ise su deposunun yerden yüksekliği su deposunu havada tutan platformu direnç hesaplamaları su deposunun karşılayabileceği maksimum su basıncı doğrultusunda hazırlanan su deposu risk analizi ile ileride oluşabilecek herhangi bir tehlikeyi daha oluşmadan çözülmesi amaçlanmaktadır. Bu yönüyle bakıldığında risk analizinin ve montaj işlemlerinin Profesyonel kişilerce hazırlanması su depoları için Ekstra maliyetler ödememek adına büyük önem taşımaktadır. Su depoları izolasyonları için Antalya’da hizmet veren birçok şirket bulunmakta olsa da mutlaka Sağlık Bakanlığı’nın standartlarında hizmet veren kurumlarla iletişime geçmeniz önerilmektedir.

Similar Posts