Büyükçekmece Su Deposu İzolasyonu

Su deposu hidrofor ayrıntısı ile binanızda büyük kolaylık sağlamaktadır. Söz konusu araç su deposu içinde yer alan suyu bina tesisatına göndermek amacı ile çalışmakta olup tesisatın hava ile dolmaması için sürekli olarak kullanıma göre tesisat içinde eksilen suyu tamamlama özelliğine sahiptir. Bu yüzden su deposu tesisatları için büyük önem taşımaktadır. Söz konusu ayrıntının atlanması ya da sisteme eklenmemesi su deposunun tesisata su göndermesine mani olacak ya da su deposu içinde oluşan basıncın suyu yüksek katlara gönderebilmesi için yetersiz kalacaktır. Eğer su deposu temizlik ve bakım talimatları gereğince bir temizlik dönemine tabi olacaksa mutlaka tüm tesisatın ve hidrofor motorunun temizlenmesi gerekmektedir.

Su deposu malzemeleri arasında yer alan diğer parçalarda temizlenerek hijyen bütünü ile sağlanmalıdır. Su deposu izolasyon işlemi aslında dezenfekte işleminin en önemli halkasını oluşturmaktadır. Çünkü su deposu izolasyonu yapılmayan depolar çok kısa sürede hizmet dışı kalacaktır. Bu durumun başlıca sebebi su deposunun içine sürekli olarak şehir şebekesi ile pas kir ve toprak gibi aslında tesisat içinde olmaması gereken yabancı maddelerin taşınmasıdır. Bu yabancı maddeler su deposu yüzeyinde birikerek yosunlaşma ve delinme durumunun oluşmasına neden olabilmektedir. Su deposu için yapılacak izolasyon çalışmaları arasında metal ve plastik su depoları için alkali suya dayanıklı boyalar önerilirken betonarme su depoları için membran önerilmektedir. Membarn ve alkali boya uygulaması betonarme yapılarda kullanılabilirken plastik ve metal depolarda koruyucu özellik sunmayacaktır.

Su deposu resmi bir denetlemeye ve prosedüre tabidir. Sağlık bakanlığı ve belediyelerin ortak çalışması ile su deposu izolasyonları ve temizliği konusunda birçok şirket yetkilendirilmiş olup bu izolasyonların yapılabilmesi için bazı standartlar oluşturulmuştur. Alkali boya uygulaması için bir su deposunun mutlaka 3 ila 5 gün kuru kalması ve kullanılmaması gerekmektedir. Eğer su deposunun girişinde depoyu baypas eden bir vana bulunmuyorsa öncelikli olarak bu vananın takılması ve söz konusu alanda yaşayanların bu süre içinde mağdur edilmemesi büyük önem göstermektedir. Su depoları eğer sadece membran uygulamaya tabi olacaksa 5 saat sonra kullanım için hazır olacaktır.

Similar Posts