Su Deposu İzolasyonu İçin Malzeme Önerisi

Binalarda bulunan su depolarını temizliği suyun temizliği açısından çok önemlidir. Su depolarının temizliği bakanlığın mevzuatına göre yılda en az defa temizlenerek bakımları yapılmalıdır. Çünkü su depolarında yaşanan kirlilik ve kötü ortam koşulları suyun kirlenmesine yol açar. Su kirliliği ise insan sağılığını tehdit ederek hastalıklara davetiye çıkarır. Binaların bodrum katında bulunan su depoları çok fazla göz önünde bulunmadığı gibi bakımlarının ve temizliğinin aksatılması durumunda sağlığı tehdit eden unsurlardan biridir. Bu yüzden su depolarının temizliğini düzenli aralıklarla mutlaka yaptırılması gerekir. Bunun yanında su depolarının bakım onarımı adı altında izolasyon işlemi de önem arz eder. Çünkü uzun yıllar su taşıyan hidrofor ve su depoları zamanla yıpranır ve suyun kirlenmesine yol açabilir. Su depolarının ömrünün uzaması ve daha iyi onarılması açısından izolasyon işlemi mutlaka yaptırılmalıdır.

Su deposu izolasyonu için kullanılan malzemeler

Su izolasyonu için su deposunun türüne göre birçok izolasyon malzemesi kullanılır. Esasında uygun olan su deposunun ihtiyacına göre uygun malzemenin iyi seçilmesidir. Su deposu izolasyonu için önerilen malzemeleri inceleyelim. 6 tonluk su depoları ve üzeri için uygundur.

Bitüm esaslı su yalıtım malzemesi

Tabiatta katı ve sıvı halde bulunan bitüm esaslı izolasyon malzemeleri ham maddesi petroldür. Suya dayanıklı özelliği sayesinde tercih edilmektedir.

Epoksi su yalıtım malzemesi

Epoksi malzemesi kimyasal ve oldukça etkili bir yapıştırıcı ve izolasyon çeşididir. Epoksi aside dayanıklı olmasıyla bilinir dış etkenlerde sert ve koruyucu bir maddeye sahiptir. Derin çatlakların birleşmesinde ve kapatılmasında etkili olan bir izolasyon malzemesidir.

Kauçuk yalıtım malzemeleri

Kauçuk birçok alanda yalıtım olarak kullanılan bir malzemesidir. Özellikle sudaki tepkimelere karşı dayanıklı olması uygun yüzeylerde kullanıldığı takdirde en etkili yalıtım malzemelerinden bir tanesidir.

Polimer su yalıtım malzemeleri

Birçok atomun birleşmesiyle oluşan maddeye polimer denir. Doğal yarı sentetik ve sentetik olarak üretilip petrol kaynaklı malzemelerdir. Polimer su yalıtım malzemeleri özellikle çatlakların çözümüne  karşı etkili bir malzeme olarak bilinir.

Pvc membran

Membranlar kaplayıcı malzeme olarak bilinirler. Membranları püskürtmeli olarak yapılan su yalıtımlar ve kaplama olarak yapılan izolasyonlar olarak ayırabiliriz. Özellikle 5 tonluk su deposuna kaplama olarak yapılan membran yalıtım malzemeleri şişme ve patlama gibi olumsuz özellikleri olsa da günümüzde çok fazla tercih edilmektedir.

Similar Posts