Temiz Ve İçme Suyu Depolama Tankları

Su deposu üretimi günümüzde tesisleşmenin ilerlemesi ile çok rahat olarak sunulabilen hizmetler arasına su depolarının üretimini de eklemiştir. Bu yönü ile bakıldığında su depolarının bu denli yaygın olması toplum yararına büyük önem gösterse de su deposunun kullanımı esas alındığında yardımcı destek olanakları olmadığında deponun hastalıkların merkezine dönüşebilmesini sağlamaktadır. Su depolarını satın almak ve kullanmaya başlamak önemli bir konfor getirisi sağlasa da depoların mutlaka izolasyon malzemeleri ile desteklenmesi gerekmektedir. Bu destek sayesinde depolar hem daha temiz hem de daha uzun ömürlü olacaktır. Bu yönü ile bakıldığında su depoları için yapılacak en önemli tespit deponun ömrü tamamen kullanıcının bakım onarımı ile belirlenmektedir.

Soğuk hava depoları yalıtımı ile su depolarının yalıtımı temelde aynı mantığa dayanıyor olsa da su depolarının yalıtım aşamaları daha farklı bir ihtiyaç gerektirmektedir. Bu ihtiyaçların karşılanması için su depolarında mutlaka olarak uygulanması gereken yalıtım malzemesi iç boya yani alkali boya olmaktadır. Bu uygulama metal ve plastik su depoları için olmazsa olmaz uygulamalar olmakla birlikte betonarme su depolarında durum biraz daha farklı olabilmektedir. Betonarme su depolarında sadece alkali boya kullanılabildiği gibi sadece membran uygulaması ile de izolasyon sağlanabilmektedir. Birçok firmanın uzun ömürlü kullanım için betonarme su depolarında iki kat yani hem membran hem de alkali boya uygulaması önermektedir.

Depo yalıtımı bu yönü ile bakıldığında sadece uzun ömürlü kullanım için değil hijyenik bir kullanım içinde önem taşımaktadır. Çünkü izole edilmiş olan yüzeyler hem yosun oluşumu için daha dirençli bir alan olacak hem de biriken pas toprak ve diğer yabancı maddelerin oluşturduğu tortu ve çürüme ayrıntılarına karşın büyük bir koruyucu görevi görecektir. Su depolarının izolasyonunda süre uygulamanın şekline bağlı olarak değişebilmektedir. Membran uygulaması 5 saat gibi bir sürede tamamlanabilmekte olsa da alkali boya ile iç izolasyon çalışması minimum 5 günü bulabilmektedir. Bu durum depoların içinin temizliği ve kuruması işlemlerini de içine alan sonrasında boyanın doğal yollarla kurumasının beklendiği zaman dilimidir.

Leave a Reply