Tekirdağ Su Deposu İzolasyonu

Su Deposu İzolasyonu Yaptırmak Şart Mıdır?

Su deposunu temizliği ve dezenfektasyon işlemi şarttır ancak izolasyon işlemi mevzuata göre zorunlu tutulmamıştır.

Binanızda bulunan su deposu insan sağlığı ve su temini açısından önemlidir. Bunun için su depolarının temizliği ve dezenfektasyonunun yanında bakımlarının da belirli aralıklarla mutlaka yaptırılması gerekiyor. Çünkü bu işlem yaptırılmadığında hem insan sağlığını olumsuz etkiler hem de cevrede sağlıksız bir ortam oluşur. Su deposu temizliğinin yanı sıra izolasyon işlemi deponun uzun ömürlü olması açısından depodaki yüzeysel problemlerin giderilmesi açısından önem arz eder. Su deposu su kaçırıyor ise eğer eski ve yıpranmış bir depo ise mutlaka izolasyon şarttır.  Su depolarına uygulanan izolasyon yüzeye uygun olarak değişir. Beton,fayans,sac,galvaniz ve plastik depolarda yüzeye uygun olarak izolasyon yöntemi uygulanmaktadır. İzolasyon suyun daha sağlıklı olarak kullanılması için yapılmasını öneriyoruz.

Su Deposu İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Su depolarının su tankı imalatı farklı malzemelerden yapılır. Beton su deposu ,Sac paslanmaz su depoları , fayans döşenen su depolarına uygun olarak izolasyon işlemleri yapılır. Su deposu temizliği yapılırken içerisine raspa denilen işlem uygulanır. Bu işlemde su deposunun yüzeyinde bulunan küften ve pastan yüzey arındırılır. Su deposuna 150 bar basınçla su verilir depo komple yıkanır ve temizleme işlemi yapılır.

Su deposunda aydınlatma ve havalandırma işlemleri yapıldıktan sonra güvenlik önlemleri mutlaka alınır.

Kullanılacak izolasyon maddesi karıştırılarak homojen hale getirilir. Yüzeye uygun olarak ilk kata sürmeli olarak uygulanır. Bazı yüzeylere de püskürtmeli tabancalarla uygulanmaktadır. Eğer su deposunda su kaçakları derinse ikinci kat uygulanır ve kurumaya bırakılır. Kullanılan izolasyon maddeleri kesinlikle solvent maddesi içermemelidir.

Uygulanan izolasyon maddesi kurumaya alındıktan sonra depo tekrar genel temizliği yapılır. Depoda gerekli dezenfektasyon yapıldıktan sonra kullanıma teslim edilebilir. Bazı durumlarda pvc membran ile yapılan izolasyonda yaşanan şişme yırtılma gibi sorunlardan dolayı bu yöntemi bazı firmalar yapmayabilir. Ancak günümüzde hala sıkça uygulanan izolasyon yöntemleri arasında bulunmaktadır. Burada dikkat etmemiz gereken nokta pvc membran izolasyonu yöntemi yapacak firmanın gerekli kalite belgelerine sahip olması gerektiğidir.

Leave a Reply