Su Deposu Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; su deposu yalıtımının daha büyük  bir sorun haline gelmemesi için su deposu veya havuz gibi yapıların  inşaatlarında dikkat edilmesi gerekenlerin başında kullanılan malzemenin    yapısal olarak mümkün olduğunca  su geçirimsiz olmasına   dikkat etmek lazımdır.

Su deposu yalıtımı nasıl yapılır sorusunun cevabından  önce  su deposunun yapısal geçirimsizliğini sağlamak, yüksek başarı sağlamak ve sonraki süreçlerin başarısı için kesinlikle şart olmaktadır. Bunun için de su geçirimsizliğin öncelikle sağlanması gereken yer havuzun betonarmesidir. Betonun geçirimsizliğini ifade sadedinde  Su/Çimento (s/ç) oranı olarak bilinen s/ç oranının  0.55’in altında olması halinde betonun geçirimsizliğinin arttığı bilindiğinden, bu oranın mümkün olduğunca aşağı çekilmesi gerekmektedir. Bu da matematiksel olarak iki şekilde mümkün olmaktadır. Ya  çimentoyu (ç) artırmak lazım ki – bu halde, hem çimentonun  pahalı oluşu hem de  su ihtiyacını artırıp çatlamalara sebebiyet vermesi nedeniyle su kaçaklarını artırmaktadir- tercih edilmez. Ya da  , suyu (s) azaltarak Süper akışkanlaştırıcı kimyasal katkılardan yararlanmak  suretiyle  (s/ç) oranının 0.40’lara indirilmesi  halinde beton tamamen geçirimsiz olmaktadır.

Genel olarak, depo yalıtımı konusunda akla ilk gelen yüzeysel uygulamalar gelmektedir. Şüphesiz kesin çözüm açısından betonarme  yapıyı yüzeysel olarak takviye etmek   önemlidir. Bunlar da ; ya membran örtüler ile kaplamak ya da çimento esaslı sürme yalıtım malzemeleri  kullanmak  şeklinde yapılmaktadır. Su depolarının   yalıtımının, fayans veya sürme esaslı malzemeler ile kaplanması   hem uzun bir zaman gerektirmesi hem de    malzeme ve  işçilik olarak  daha yüksek  maliyetlere  mal  olacağından bunun   yerine,   su deposu membranı yöntemi ile çok daha ekonomik fiyata hem de  %100 sonuç alınacak şekilde çözüme kavuşturulması genellikle tercih edilmektedir.

Kullanılacak  membran;  içme  suyu depolarının izolasyonunda nihai  kat  olarak kullanılacağından ve  su ile sürekli temas halinde olacağından , su ile temasa uygunluk sertifikası olan dayanıklı ve antikanserojen  bir malzeme seçilmelidir. Bu şekilde kullanılan bir membran, suda koku oluşturmaz, mikrop veya yosun barındırmaz. Elastik olduğundan depremlerde çatlamayacağı için  su kaçırmaz. Bina kolonları, kirişleri  suyun aşındırıcı etkilerinden yüzde yüz korunur. Ayrıca sıva veya fayansa gerek kalmayacağından çıplak betona bile kolayca uygulanır.

Leave a Reply