Su Deposu Tankları İzolasyonu

Su deposu nasıl temizlenir? Sorusunu ilk kez soranlardansanız su deponuzun 6 aydan uzun bir süredir temizlenmediğini anlamak zor olmayacaktır. Çünkü sağlık bakanlığı mevzuatlarına göre su depoları 6 aydan minimum 1 kez temizlenmek zorundadır. Bu durum şehir şebeke suyuna bağlı olarak farklılık gösterebilmekte olsa da su depolarının temizliği için tek başına sadece temizlik günü beklemek doğru olmayacaktır. Bu durum izolasyon çalışmaları ile desteklenmeli ve depo içinde hijyenik ortam sağlanmalıdır. Su deposunun yapısına göre değişiklik gösteren izolasyon çalışmaları ortalama betonarme su depolarında 6 saat sürerken bu durum metal ve plastik yüzeyli su depolarında 5 günü bulabilmektedir.

Su deposu Ostim bölgesinde yaşanan su sıkıntıları için iyi bir çözüm olabilmektedir. Çünkü bölgede yaşanan zaman zaman su kesintileri su depolarının önemini daha da arttırmaktadır. Su depolarında en önemli detay depoların izolasyon yapımı aşamasında profesyonel ellere emanet edilmesinin önemidir. Çünkü izolasyon komple bir çalışma istemektedir. Öncelikle depoların içi jet su makineleri ile temizlenmeli doğal yöntemlerde kuruduktan sonra alkali boya uygulaması yapılarak minimum 5 ila 6 gün kurumaya bırakılmalıdır. Fakat bu süre içinde bu alana her hangi bir hayvanın ya da insanın girmemesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca kuruma hızını arttırmak için kesinlikle ısıtıcı kullanılmamalıdır. Bu yönü ile bakıldığında su depolarında çok kısa sürede hijyen ortamı sağlanabilmektedir.

Su deposu montajı sırasında yapılması gereken izolasyon çalışmaları kurulumun yapıldığı dönemde yapılmaması durumunda ilerleyen zamanlarda hem hijyenik olma özelliğini kaybedecek hem de çok daha kısa sürede kullanılmaz hale gelecektir. Su depolarında hijyenin sağlanabilmesi için deponun herhangi bir noktadan hava almaması önem taşımaktadır. Bu nedenle deponun hava alabileceği kapak bölgesi çok güzel kapatılmış olmalı ve her hangi bir yabancı maddenin geçişine izin vermeyeceğinden emin olunmalıdır. Su deposu izolasyonlar betonarme yapılarda daha kolay uygulanabilmekte olup izolasyonun sağlanması için sadece membran uygulaması yeterli olabilmektedir. Fakat membran uygulamasına ek olarak kullanılabilecek olan alkali boya uygulaması deponuzu çok uzun süre kullanmanıza olanak tanıyacaktır.

Leave a Reply