Su Deposu Nedir Ve Neden Önemlidir

Su depoları son dönemde artan nüfus yoğunluğu sonrasında ortaya çıkan yardımcı üniteler olarak hayatımızda yerlerini almaya devam etmektedir. Fakat su depolarının bu hızlı ilerleyişi bir anlamda da önemli görevlerin apartman yöneticilerine düşmesini de beraberinde getirmektedir. Çünkü bulaşıcı hastalıklar için bir yuvalanma alanına dönüşebilen kirli ve beklemiş su kısa sürede büyük bir topluluğun sağlığının bozulması için tek başına yeterli olacaktır. Bu denli büyük bir felaketin ortaya çıkmaması için düzenli yapılan temizlik çalışmaları büyük yarar sağlayacaktır.

İdeal su deposu nasıl olmalıdır?

İdeal su depoları düzenli olarak bakımları yapılan ve giriş ve çıkış noktalarına filtreler takılmış iç yüzeyi izolasyondan geçirilmiş bir yapıya sahip olmalıdır. Zira bu sayede deponuzun içine girebilecek çamur pas ve kir filtrede birikecek ve her hafta düzenli kontrollerle depo içinde kirlenme olasılığı minimuma indirilecektir. Su depoları plastik ve metalden imal edilse de mutlaka yapılarına göre alkali boya ile kaplanmalı izolasyonun kalitesi yapılan analizler ile kontrol edilmelidir. Çünkü su deposunda yapılan temizlik işlemleri durulama işlemleri analiz edilmediği durumlarda tam güvenli kullanım sunmayacaktır. Ayrıca apartman yöneticisi görevi üstlenen bireylerin toplum sağlığı ve denetlenebilir bir su deposu için bu raporları bir sonraki temizliğe kadar saklaması büyük önem taşımaktadır.

Betonarme su depoları yalıtım yapılabilir mi ?

Betonarme depolar son yıllarda standartlaşmaya yaklaşan kullanım oranları ile oldukça popüler bir konum elde etmişlerdir. Zira bu depolar inşaat anında kolayca hazırlanırken oldukça geniş imal edilerek birkaç gün su kesintisinde dahi sorun çıkmadan yaşamın normal seyrinde akmasına olanak tanıyacaktır. İç yüzeyleri genellikle membran kaplama ile kaplanan betonarme su depoları isteğe göre alkali boya ile de kaplanarak istenilen izolasyon ortamı sağlanabilmektedir. Fakat bu işlem sonrasında metal ve plastik gövdeli depolarda olduğu gibi işlemi yapan firmadan yetkinlik belgesi içim için uygunluk analizi gibi önemli evraklar alınarak mutlaka saklanmalıdır.

Leave a Reply