Su Deposu İzolasyonunun İnsan Sağlığına Etkileri

Su depolarında izolasyon yapılması ile, depodaki suyun sağlıklı şekilde dışarıya taşmasına ve dışarıdan da depoya pislik gelmeden tertemiz şekilde saklanması sağlanmaktadır. Aksi halde içeriye pislik girer ve kansorejen hale gelir ve insan sağlığına çok zararlı bir hal alır.

binalarda su deposu zorunluluğu şartı olduğu için, su deposu yönetmelikleri tarafından belirli şartnameler hazırlanmıştır.

İSKİ su deposu yönetmeliğine göre

İçme suyu depolarına yönelik, insani amaçlı sular hakkında yönetmelik hükümleri vardır. Bu hükmün anlamı; içme kullanma suları depolama sağlıklı ve temiz şekilde tüketilir halde bekletilmelidir.

İSKİ su deposu yönetmeliğinin kapsamı

Toplu tüketim alanlarında, suyun saklandığı depolarında dezenfektemi değil mi, kontrol ve bakımının yapılması yapılması işlemlerini kapsamaktadır.

Su aboneleri, İSKİ genel Müdürlüğü ile sözleşme yaparak su tüketeceklerdir.

Bina ve site yöneticilerini de, bu Yönetmelik  kapsamaktadır.

İs yeri ve kamu yöntemi konusundaki yetkili kişiler de, bu Yönetmelik kapsamında yer almaktadır.

Bu kişiler su deposu ve dezenfektesinden sorumludur ve gerekli kontrolleri yaptırmak zorunlulukları bulunmaktadır.

Bu kontrollerde geçmiş suyun, dezenfektesinin sağlanmasını yanında işlemlerin gerçekleştirilip takibinin de sorumlulukları kite görevlilerine ve ya yöneticilere aittir.

Yılda en az bir kez bu kontrollerin yapılması gerekmektedir.

İSKİ  deposu yönetmeliğine ilk abonelilerde; abonelerin su depoları hijyen kurallarına uygun mudur İSKİ teknik ekibi ile yerine gidilip incelenir su  numunesinin alınarak, analizi yapılarak uygunluk yada uygun olmayanlar için dezenfekte işlemlerinin yapılması işlemlerinden sonra depoya şu doldurabilirler aksi halde buna izin verilmeyecektir.

Mevcut olan aboneliklerde; Eğer temizlik söz konusu değil ise,  sure verilir ve bu süre içerisinde temizliğinin sağlanması gerekmektedir. Aksi halde şebeke ile bağlantısı kesilecektir.

Depoların temizlik ve dezenfekte işlemleri İSKİ yada yetkilendirilmiş diğer firmalar ile yapılabilmektedir.

Eğer süre verildi ve depo hala temizlenmedi ise, o zaman İSKİ depo temizlik ekipleri ile bu hijyen sağlanır ve gerekli olan bedel ise binanın şu faturasını ilave edilmek zorunda kalınır.

İnsan sağlığı için su çok önemlidir ve sağlıklı su tüketmek herkesin hakkıdır. İSKİ bu konuda sizlerin yanındadır.

Leave a Reply