Su Deposu İzolasyonu Sağlık İçin Gerekli Mi?

Su deposu en ucuz alınabilecek susuzluk önlemleri arasında yer almaktadır. Zira son dönemde sıklıkla baş gösteren su kesintilerine karşı alınabilecek en iyi önlemlerden biri olan su depoları güzel bir kullanım planı ile hem hijyenik hem de oldukça kaliteli bir hayatın kapısını sizler için aralayacaktır. Su deposunun önemini anlamak için su depolarının çalışma mantığını anlamak belirleyici rol oynamaktadır. Su depoları su kesintileri sırasında hizmet verdiği apartmanın ya da evin günlük kullanımını sorunsuz olarak devam ettirebilmesi için içinde bulunan suyu sunarak kesinti sona erene kadar yaşamın normal seyrinin etkilenmemesini sağlayacaktır.

Sarnıç su kesintisi ya da yerel su kesintilerinde en büyük yardımcınız olacak su depoları kurulum montaj aşamasında son derece profesyonel dokunuşlara ihtiyaç duymaktadır. Baypas yöntemi ile su depolarının kurulumu yapılmalı ve olası temizlik dönemlerinde su depolarına ihtiyaç duyulmadan şehir şebeke suyunun doğrudan sisteme verilmesine olanak sağlanmalıdır. Su depoları konusunda dikkat çeken bir başka ayrıntı da metal ve plastik yapıda olan su depoları için mutlaka izolasyon çalışmalarının yapılması ve su depolarının temizliği 6 ay içinde minimum bir kez olacak şekilde düzenli temizliklere tabi tutulmalıdır. Bu durum depo içindeki hijyen ortamını koruyacak ve insanlara daha güvenli bir hizmet sunulacaktır. Su içinde pek çok bakteriye ve yosun oluşumuna çok müsait olarak ev sahipliği yapabilmektedir. Bu nedenle su depoları kesinlikle 10 günden daha uzun süre kullanılmadan bırakılmamalı devir dayım mutlaka sağlanmalıdır.

Su deposu boyası olarak bilinen alkali boyalar su depolarının içinde izolasyon ortamı oluşturabilmek için ideal seçimler olacaktır. Çünkü söz konusu boyalar meta ve plastik gövdeye uygulandığında muhteşem bir yapışkanlık örneği göstererek suya karşı olağan üstü bir izolasyon malzemesi görevi taşıyacaktır. Bu uygulamalar kaliteli eller ile yapılmalı ve mutlaka talimatlar doğrultusunda uygulanmalıdır. Zira plastik ve metal bir su deposunun yeniden hizmete girmesi minimum 5 ila 6 gün süre alabilmekte ve söz konusu boyanın bu süre içinde kuruması sabırla beklenmelidir.

Leave a Reply