Su Deposu İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Su deposu günlük hayatımızın önemli parçalarından biri haline gelmiş durumda. Çünkü sular kesildiği zaman biz hiç farkına varmadan depomuzda bulunan suyu kullanarak su kesintisinden minimum etkilenme ayrıcalığına sahibiz. Su depolarının taşımış olduğu büyük önem bu yönüyle bizim için oldukça değerli. Fakat su depoları düzenli bakımlara ve onarımlara ihtiyaç duymakta. Su deposu geçiş parçası ana depo ve hidrofor olarak birkaç farklı bağlantıyı içermekte. Bu bağlantılar şebeke suyu ile ev tesisatı arasında olan bağlantı ekipmanlarının bilinen isimleridir. Söz konusu bağlantılar su kesildiği dönemlerde dahi evimizin susuz kalmasının minimum 3 ila 5 gün arasında engelliyorken bu durum tamamen su deposunun potansiyeli ile doğru orantılı olarak artış ve azalma gösterebilmektedir.

Su deposu hidroforu depo içindeki suyu tesisatın içine bakmakla yükümlü olan motorun genel ismi hidrofor motordur. Bu motor depo içerisinden almış olduğu temiz suyu ev tesisatına göndererek susuz kalma yada tesisat içindeki suyun kullanılmaması durumunda hava oluşmaması için önemli bir rol üstleniyor. Su deposu içindeki tesisat hava oluşturduğu durumlarda bu hava sürekli olarak musluklardan farklı seslerin gelmesi ve suyun tarzic yapması ile anlaşılabiliyor. Bu durumda bağlantı parçalarının kontrol edilmesi ve kaçak olup olmadığını araştırılması söz konusu sorunun ortadan kalkması için yeterli olacaktır.  Su depoları farklı gövdelerde üretilmiş olsa da çalışma mantığı olarak farklılık göstermiyor. Su depolarının çalışma mantığını yakından incelediğimizde karşımıza çıkan en önemli ayrıntı deponun duymuş olduğu izolasyon ihtiyacı. Zira bu izolasyon yapılmadığı durumlarda su deposu çok kısa sürede kullanım ömrünü tamamlayarak hizmet dışı kalıyor.

Su deposu fiyatı ikinci el oldukça uygun fiyat ve maliyetler ile bulunabilir olsa da su deposunda tercihinizin sıfırdan yana olması daha uzun kullanımlar için önemli olacaktır. Fakat ikinci el almış olduğunuz su deposu eğer iyi kullanılmışsa ve izolasyon işlemleri başarılı yapılmışsa çok uzun süre kullanabileceğiniz bir su deposu olacaktır. Bu yönüyle su deposunu almadan önce mutlaka kontrol etmeli ve deponun içine su ile doldurmanız önerilmektedir.

Leave a Reply