Su Deposu İzolasyonu İzmit

Su Deposu İzolasyonunun Önemi

Suyun ihtiyaçlar ve insan sağlığı açısından önemini hepimiz biliyoruz. Bunun için özellikle binalarda kullanılan su depolarının temizliği çok önemlidir. Zira kirli su ve düzgün izolasyon yapılmamış depolarda kirlilik ve sağlıksız koşullar meydana gelmesi muhtemeldir. Bundan dolayı su deposu temizliği ve dezenfektasyonunun yanında su izolasyonu da su deposunun temizliği ve içerdeki suyun temiz kalması sızıntı yapmaması açısından önemlidir. Çoğu site yöneticisi ve bina sakini su deposunun izolasyonunu problem olarak görememektedirler. Su deposuna yapılacak izolasyon mevcut sızıntılardan ziyade ilerde doğabilecek sorunların çözümü açısından gereklilik arz eder. Bu işlem su deposu yalıtımda olduğu gibi izolasyonda Pvc membran denilen malzeme kullanılmaktadır.

Su depoları binalar eskidikçe ve bakım durumuna göre yıpranırlar. Zamanla aşırı kirlenme tortu ve çamur birikimi meydana gelir. Bunun için artık eskiyen ve su sızıntısı olan su deposu tankını yeniden yaptırmak yerine su deposunun %70 daha az maliyetinde izolasyon işlemi yaptırmak daha mantıklı bir iştir.Su deposu izolasyonu yaptırırken su deposu kapasite hesabını bilmek önemli bir husustur. Kullanılacak malzemenin boyutu buna göre belirlenir.

Su Deposu İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Su deposu izolasyonu yapılırken birkaç izolasyon malzemesi bulunur. Bunlardan en çok tercih edileni pvc mebran dediğimiz yüzey kaplama malzemesidir. Bunun haricinde Çimento esaslı beton yalıtım uygulaması Poliüretan esaslı beton yalıtım uygulamalarıdır. Özellikle Pvc mebran yöntemi sağlık açısından deponun uzun ömürlü olması su depoları için çok fazla tercih edilmektedir. Genellikle binaların den alt katında bulunan su depoları zamanla zeminde meydana gelen hareketler ve oturmalar sırasında çatlaklar oluşturması büyük problem oluşturmaktadır. Pvc membran denilen malzeme su depolarındaki son kat olarak yapılan izolasyon malzemesidir. Kolay ve hızlı bir şekilde uygulanan malzeme ortalama döşenme süresi 1 gün kadardır. Maliyeti düşüktür. Sizlere görünümü güzel oldukça hijyenik ve sağlıklı bir depo sunar. Pvc memran malzeme deponun kapasitesine göre hesaplanır yüzeye serilir bir nevi kaplama yapılır. yüzey beton ise dışardaki suyun içeri girmesi önlenir aynı zamanda da içerdeki suyun dışarı sızması izolasyon sayesinde önlenmiş olur.

Leave a Reply