Su Deposu İzolasyonu Belge Ve Sertifikaları

Binalardaki su depolarının koşulları insan sağlığı açısından çok önemlidir. Su en önemli ihtiyaçlarımızdan bir tanesidir. Suda yaşanabilecek kirlilik direk insan sağlığını hastalıklar türeterek olumsuz olarak etkiler. Bu sebepten dolayıdır ki su depolarının temizliğini yılda en az 2 defa zorunlu olarak mutlaka yaptırılması gereklidir. Zira binalarda genellikle en alt katlarda bulunan su depoları her an sağlıksız koşullarda olup su kirliliğine yol açmaktadır. Su depolarının temizliği ve dezenfektasyonu konusunda mevzuat gereğince mutlaka depoların temizliği düzenli aralıklarla yaptırılması gereklidir. Bunun yanında su depolarının zamanla eskiyen binalardan dolayı yıpranıp özellikle beton su depolarının yüzeylerinin çatlaklardan dolayı su sızıntıları yaşanmaktadır. Bu durum su depolarında izolasyonun yaptırılması açısından önemli bir sorundur. Su deposu izolasyonu depolarının çeşitlerine göre yapılmaktadır. PVC membran kaplama ile yapılan izolasyonlar ,sürme bazlı ve püskürtmeli olarak deponun durumuna göre yapılmaktadır.

Su Depolarına İzolasyon Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Su depolarının temizliği yılda en az 2 defa olmak üzere su kesintilerinin fazla olduğu depolarda 3 ayda bir bakanlığın mevzuatına göre yaptırılması zorunludur. Su depolarının izolasyonu ise yaptırılması zorunlu değildir. Ancak İzolasyon yaptırmak eskiyen ve yıpranmış su depolarının komple değiştirmek yerine iyi bir onarım sağlayarak uzun ömürlü olmasını sağlar. Ayrıca su deposunun %70 maliyetinden daha az bir maliyete yaptırılması da büyük avantaj sağlar.

Su depolarının izolasyonu için gerekli belge ve sertifikalar

Su depolarını izolasyonunu yapacak firmada mutlaka konusunda uzman olması gerekir. Ve depoların izolasyonu için gerekli olan sertifikaların bulunması şarttır. Su deposu izolasyonu yapılacak firmanın, Iso-9001 ,CE belgesi ISO 14001 , OHSAS gibi sertifikalara mutlaka sahip olması gerekir.

Su Deposu İzolasyonu Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Su deposu izolasyonu bina içinde dış kısmında her türlü içme suyu depolarında kullanılır. Su depolarına yapılan izolasyonun birçok avantajları bulunur. Bunlar ;

-Su depolarında yosun tutmaz tortu gibi tabakalar asla oluşmaz.

-İçme suyunda bulunan kimyasal maddelere ve aşınımlara karşı dayanıklı yapıdadır.

-Su ya kimyasal ve biyolojik olarak etki etmez, aynı zamanda hijyeniktir.

-Depoların çatlaklarını kapatır ve su sızıntılarını önler.

Leave a Reply