Su Deposu İzolasyonu Avantajları Nelerdir?

Su Deposu Nedir?

Su depoları gereksinimimiz olan suyu yüksek hacimlerle kullanıma hazır tutan kaplardır. Depolar suyu tecrit edilmiş bir ortamda tutar. İçi ve dışı izolasyon materyalleriyle kaplanmış araçlardır.

Temiz ve sağlıklı su kullanabilmek için su deposu izolasyonunun, periyotlu temizlik ve bakımının göz ardı edilmemesi çok önemlidir.

Yalıtımda kullanılan izolasyon malzemelerinin su içeriğine kimyasal olarak karışmayacağına dair uygunluk sertifikası mutlaka olmalıdır. Solvent içerikli izolasyon malzemeleri kesinlikle su deposuna yaklaştırılmamalıdır.

su deposu izolasyonu avantajları

Su deposu yalıtımını yaptırmak yasal olarak zorunlu değildir. Ancak genel sağlık ilkeleri gereğince ihmal edilmemesi gereken çok önemli bir husustur. Ülkemizde de zamanla oluşan bilinç, su deposu yalıtım uygulamasını, tıpkı temizlik ve bakım gibi rutin hale getirecektir. Aksi taktirde içerisindeki suyu steril tutamayan su deposuna temizlik ve dezenfekte işlemi, sadece kısa süreli geçici bir fayda sağlar. Pek anlamlı bir sonuç ortaya çıkmaz. Suların depolandığı haznenin niteliği, su ile etkileşime girmesi bakımından önemlidir. İçme ve kullanma suyunun depolanması hakkında depo özellikleri, yasal olarak belirlenmemiş olsa da  17 Şubat 2005 tarih ve 25730 sayılı “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” başlığıyla olması gereken depo özellikleri  belirtilmiştir.

Su Deposu Üretimi

Su deposu üretiminde ülkemizde dikkate değer firmalar bulunmaktadır. Bilhassa polietilen ana yapılı hammaddeyle üretilen su depoları, en modern rotasyon sistemi ve teknolojisi ile uluslararası sağlık standartlarıyla uyumlu olarak hazırlanmaktadır ve içme sularının depo edilmesi için bile güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir.

Su deposu polyester yapıda olması halinde, içme ve insani kullanım için uygun olmadığı kanaati, polyester ana yapıların suyla temas eden yüzeyinin özellikle aşınmaz bir katmanla kaplanmasıyla tamamen giderilmiş bir kaygı haline gelmiştir.

Su deposu yalıtım uygulaması her şeyden önce insan sağlığı için çok önemlidir. İnsan sağlığı hiçbir şeyle kıyaslanamaz. Bakımlı ve yalıtım kontrollü su depolarının sağlıklı kullanım ömrü uzayacak ve bu durum, ciddi bir ekonomik tasarruf sağlayacaktır. Bu gerekçeler su deposu bakım ve yalıtım kontrolü için son derece yeterlidir. Su hayattır.

Leave a Reply