Su Depolarındaki Kaçaklar Bina Temeline Zarar Verir Mi?

Su deposu hayatımızda artık önemli bir yer tutuyor. Bunun sebebi ülkemizde ki genelde zamanı belli olmayan su kesintileri. Su yaşam alanı ev dışında birçok toplu şekilde çalışılan, eğitim alınan ve yapılan iş için düzenli olarak kullanılmak zorunda kalıyor. Bu yüzden yaşanan su kesintileri sorunlar yaratıyor. Bu sorunu çözelim derken dikkat edilmeyen ve bakımı yapılmayan su depolarında su kaçakları olabiliyor. Sızan su hem yapıya zarar verir hem de yapı içinde oyuklar açarak demirin zarar görmesini sağlar. Binanın temelinin güçsüzleşmesine ve dayanıklılığının düşmesine sebep olur. Bunun sonucu olarak bina da büyük hasarlar hatta çökme bile yaşanabilir. Bu yüzden su deposu nereye konur, nelere dikkat edilmeli ve nasıl bakımı yapılmalı konuları zarar görmemek ve sağlıklı şekilde kullanmak için çok önemli.

Su deposu nereye yaptırılmalı?

Su deposunun yaptırıldığı yere göre ve kullanılacak türe göre ücret tarifesinde değişiklik oluyor. Su deposu yapılabilecek yerler; bina zemin katları, bina çatısı, binanın dışında bir kısım ya da bina bahçesi olarak montaj yaptırılabiliyor. Her birinin farklı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Su deposu yalıtımı sorunu nasıl çözülür?

Birçok insan su deposu eskidiği ya da su kaçırmaya başladığı için yüksek maliyetle yeni depo alarak bu sorunları çözer. Bunlardan çok daha uygun bir çözüm var. Su deposu membran fiyatları çok daha uygun maliyetle su kaçaklarını %100 çözebilir. Ortalama 10 yıl garanti uygulaması mevcut olan su deposu membran yöntemi aynı zamanda depoda hijyeni de sağlar. Kullanılan membranların su ile temasa uygunluk sertifikası almış olması gerekmektedir.

Su deposunun bakımı ve temizlenmesi nasıl yapılır?

Su deposunu almak kadar bakım ve temizliğini düzenli olarak yaptırmak da çok önemlidir. Bunları aksatırsak hem sağlık açısından zarar görebiliriz hem de yapımıza sızan su sayesinden büyük zararlar verebiliriz.  Su deposu nasıl temizlenir sorusu hep merak edilen ve acaba biz kendimiz yapabilir miyiz diye insanların düşündüğü bir konudur. Bu konuda kesinlikle tecrübeli bir firma çalışanı tarafından bu temizlik yapılmalıdır. Depo önce boşaltılır ve içindeki tortular temizlenir. Sonrasında içindeki bakterileri temizlemek için kimyasal kullanılır. En son olarak iyice durulanır ve klor düzeyi ayarlanıp su doldurulur.

Leave a Reply