Sağlıklı Bir Su Deposunun Özellikleri Nasıl Olmalıdır

Su tankı amortisman oranı iyi bir seçim ve iyi bir izolasyon ile oldukça uzatılabilir. Bu konuda doğru seçim yani ihtiyaç olunan su deposunun özelliklerinin doğru analiz edilmesi büyük önem taşımaktadır. Su deposu koymayı planladığınız alan açık hava da bir nokta ise ve su deposunun her yanı kapalı olacaksa su deposunun doğal şartlarda ne kadar süre dayanabileceği yaşanan iklimin koşullarına bağlı olarak değişebilmektedir. Su depolarında toprak altı ve açık hava koşulları için genellikle deponun hareket etme zorunluğu yoksa betonarme olarak seçilmesi yaygın bir uygulamadır. Fakat hareketli depolarda seçim metal gövde ve plastik gövdelerden yana olmaktadır.

Su tankı bakımı ve onarımı bütün makinelerin olduğu gibi özen gösterilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Zira sentetik olan her ürün bakım ve onarım ile ayakta durabilir. Su tankı bakımı için belirlenen periyodik aralıklarla bakım çalışmalarına ek olarak su deposu bir izolasyon sistemine sahip değilse önce iç yüzeyi izole edilmeli içindeki bakteriyel yaşamın oluşmasına izin verebilecek yüzeylerin kapatılması ayrıca önem gösterilmesi gerekilen konular arasında yer almaktadır. Su depolarının çeşitlerine göre izolasyon malzemeleri değişiklik göstermekte olup plastik ve metal su depoları alkali boya ile izole edilmektedir. Su deposunun 5 ila 6 gün kullanılmasını imkan vermeyen bu izole işlemi özenle yapılmalı ve boya tam manası ile kuruyabilmek için gerekli zamana sahip olabilmelidir. Uygulama betonarme su depolarında da kullanılabileceği gibi ayrıca betonarme yapılar için membran uygulaması gelişmiştir.

Su tankı boyama olarak bilinen bu izolasyon çalışması için deponun bir gün önceden boşaltılması ve komple temizlenmesi gerekmektedir. Ertesi gün tamamen kuruduğunda alkali boya ile boyanması işlemine başlanmaktadır. Söz konusu boyama işlemi kısa sürede tamamlansa da boyanın kuruma evresi 5 gün sürebilmektedir. Bu yüzden boyanacak olan su deposu bu süre zarfında kullanılmadan normal yaşamın ihtiyacı olan su baypas yöntemi ile su sistemine gönderilmelidir. Ayrıca deponun hızlı kuruması için kesinlikle ısıtıcılar kullanılmamalıdır. Bu boyanın özelliğini kaybetmesini ve akmasını sağlayacaktır.

Leave a Reply