Paslı Galvaniz (Metal) Depolarda İzolasyon

Dezenfekte edilmemiş su depolarında biriken pas, kir, balçık, mikroorganizmalar, bakteriler ile tifo,  ishal, kolera gibi çok riskli rahatsızlıklar ortaya çıkabilmekte ve insan sağlığı için ölümcül tehditler bile oluşabilmektedir.

Su depoları kullanımı

Su deposu nasıl olmalı?

1-Düzenli temizliği ve yapılmalıdır.

2- Depo içinde su sirkülasyonu sağlanmalıdır.

3-İç haznesi, suyun yapısını bozmamalı ya da nitelikli bir yalıtım malzemesi ile kaplanmalı.

4-Depo içinden kalorifer ve su tesisatı boruları geçiyorsa bunların sızıntı yapmadığı görülmeli ve ortamdan yalıtılmalıdırlar.

5-Hidrofor parçalarının metal ve plastik bölümlerinde insan sağlığını tehdit eden türde bakteri üretmeyen ve diğer zararlı materyalleri içinde bulundurmayan sarf malzemeleri kullanılmalıdır.

6-Depo kapakları kilitli olmalı ve yalnızca görevli kişi tarafından açılabilmeli.

7-Kuş, haşere ve küçük hayvanların su deposuna girmesi engellenebilmelidir.

Pek çok su deposu türü vardır. Çelik, saç, beton, fiber ve fayans depo çeşitleri olarak sayılabilir. Eldeki kısıtlı olanaklar ile zamanında oluşturulan bu depoların, su ile kimyasal etkileşime girdikleri tespit edilebilmekte fakat kullanımlarına da devam edilmektedir. Bu konuda yasal bir düzenleme henüz yoktur. Ömrü dolmuş metal depoların suyun kalitesini önemli ölçüde düşürdüğü bilinmektedir.

Metal Su Depoları

Metal Depoların Riski Nasıl Önlenir?

Paslı metal depoların iyi kalitede suyu bile kirleterek yapısına renk ve pas kattığı bilinmektedir. Bu sadece fiziksel bir kirlilik olmanın çok ötesinde, aslında insan sağlığını yok eden kimyasal bir etkileşimin gözle görülmesi halidir. Beton depolarda da suyun kimyasal yapısıyla depo yüzeyinin reaksiyonu olabilmektedir.

Özellikle şebeke hatlarında kullanılan klor gazı sac depoları hızla paslandırıp korozyonuna neden olmaktadır. Bu şekilde içme suyuna karışan demir iyonları insan sağlığı için çok önemli bir sıkıntı haline gelmektedir. Metal sac deponun korozyonu ekonomik kaybı da işaret eder.

Metal çeşitlerinden üretilmiş olan su deposu nerede olursa olsun, su deposu nasıl bağlanırsa bağlansın kullanımından önce, içme suyuna has sağlıklı malzemelerle yalıtımının yapılması gerekmektedir.

Deponuzun mevcut durumu, firmamızın deneyimli ekipleri tarafından gözlemlenir. En sağlıklı çözüm önerileri tüm teknik destekle birlikte size sunulur.

Leave a Reply