Metal Su Deposu İzolasyonu

Su Deposu İzolasyonu Yaptırmak Şart Mıdır?

Metal Su deposunu temizliği ve dezenfektasyonu işlemi yapılması zorunludur. ancak izolasyon işlemi mevzuata göre zorunlu tutulmamıştır.

Metal Su Tankı İzolasyonunun Önemi 

Binanızda bulunan su deposu insan sağlığı ve su temini açısından önemlidir. Bunun  için metal su tankının temizliği ve dezenfektasyonunun yanında bakımlarının da belirli aralıklarla mutlaka yaptırılması gerekiyor. Çünkü  depo temizliği yaptırılmadığı takdirde hem insan sağlığını olumsuz etkiler hem de cevrede sağlıksız bir ortam oluşturuyor. Metal Su deposu temizliğinin yanı sıra izolasyon işlemi deponun uzun ömürlü olması açısından depodaki yüzeysel problemlerin giderilmesi açısından önem arz eder. Su deposu su kaçırdığı zaman eğer eski ve yıpranmış bir depo ise mutlaka izolasyon şarttır.  Binalarda su deposu zorunluluğu vardır. Bunların içerisinde metal su tanklarının bakım ve onarımı içerisinde izolasyonuda mutlaka yaptırılmalıdır. Metal su depolarına uygulanan izolasyon yüzeye uygun olarak değişir. Beton,fayans,sac,galvaniz ve plastik depolarda yüzeye uygun olarak izolasyon yöntemi uygulanmaktadır. suyun daha sağlıklı olarak kullanılması için izolasyon yapılmasını öneriyoruz.

Metal Su Deposu İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Metal Su depolarının su tankı imalatı özellikle saçtan ve dayanıklı malzemelerden oluşur. Metal su depolarında oluşan en büyük sorun paslanma ve tortu gibi maddelerin oluşmasıdır. Metal  Su deposu temizliği yapılırken içerisine raspa denilen işlem uygulanır. Bu işlemde su deposunun yüzeyinde bulunan küften ve pastan yüzey arındırılır. Su deposuna 150 bar basınçla su verilir depo komple yıkanır ve temizleme işlemi yapılır.

Metal Su deposunda aydınlatma ve havalandırma işlemleri yapıldıktan sonra güvenlik önlemleri mutlaka alınır. Yapılan izolasyondaki uygulamalar içme suyu deposu teknik şartnamesinde belirtildiği gibi bire bir uygulanmalıdır.

Kullanılacak izolasyon maddesi karıştırılarak homojen hale getirilir. Yüzeye uygun olarak ilk kata püskürtmeli olarak izolasyon malzemesi uygulanır. Bazı metal su tanklarına Pvc membranda uygulandığı görülmektedir. Eğer metal su deposunda su kaçakları derinse ikinci kat uygulanır ve kurumaya bırakılır. Kullanılan izolasyon maddeleri kesinlikle solvent maddesi içermemelidir.

Uygulanan izolasyon maddesi kurumaya alındıktan sonra depo tekrar genel temizliği yapılır. Depoda gerekli dezenfektasyon yapıldıktan sonra kullanıma teslim edilebilir. Bazı durumlarda pvc membran ile yapılan izolasyonda yaşanan şişme yırtılma gibi sorunlardan dolayı bu yöntemi bazı firmalar yapmayabilir. Ancak günümüzde hala sıkça uygulanan izolasyon yöntemleri arasında bulunmaktadır. Burada dikkat etmemiz gereken nokta pvc membran izolasyonu yöntemi yapacak firmanın gerekli kalite belgelerine sahip olması gerektiğidir.

Leave a Reply