Lüleburgaz Su Deposu İzolasyonu

Binalarda her geçen gün ortaya çıkan su deposu ihtiyaçlarının bir getirisi olarak artık yeni projeler de ağırlıklı olarak su deposu uygulamalarına yer verilmekte. Bu durum gitgide yaygınlaşan su depolarının en büyük ihtiyaçlarından olan temizlik konusunu da daha ciddi ele almamızı gerektiriyor. Sağlık Bakanlığı düzenlemiş olduğu genelgede su deposu temizliği konusunda sadece yetkilendirilmiş şirketlerin işlem yapmasını belirtiyor. Doğabilecek sorunlar karşısında Apartman yöneticileri bu konuda  sorumluluk taşıyor. Binalarda su deposu zorunluluğu yaşanan su kesintilerinin bir etkisi olarak büyük fayda sağlıyor. Zira binalarda söz konusu olan su depoları suyun kesildikten  sonra oluşacak su ihtiyaçlarına karşı bina sakinlerinin normal hayatlarını devam ettirebilmeleri mümkün kılıyor.

 

İçme suyu deposu teknik şartnamesi ile belirlenen su deposu temizlik koşulları yetki verilmiş şirketler tarafından kimyasal ilaçlarla dezenfekte edilmesi sunulan hizmetler arasında yer almaktadır. Bu yönüyle konuyu ele alındığında yetkisi olmayan eğitimsiz kişilerin bu kimyasal ilaçları kullanması son derece sakıncalı ve zararlı durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Apartman yöneticilerinin bu konuda üzerine düşen görev kesinlikle su deposu temizliği işlemlerini yetkisi olmayan kişilerin yapmalarına müsaade etmemektir. Ayrıca Apartman yöneticileri periyodik olarak belirlenmiş olan 6 aylık su deposu temizliği işlemlerini sadece tarihinde yani randevu olacağı zaman değil düzenli olarak kontrollerle olası bir su deposu kirliliğinde erken tespit ederek halk sağlığının korunmasında görev üstlenmiştir.

Su deposu temizliği konusunda İSKİ su deposu yönetmeliği yayınlayarak bu konu hakkında yetkilendirilmiş şirketler ve yapacakları işlemler için bilgi vermiştir. Su deposu temizliği konusunda yardım alacak olduğunuz şirket işlemler sırasında kullandıkları kimyasal ilaçları ve işlem sonrasında su deposunda yapılan durulamanın suyu içilebilir değerlere getirmiş olduğunu gösteren belgeleri apartman yöneticilerine teslim etmiş olmalıdır. Çünkü su ile ilgili olumsuz bir durum ortaya çıktığında söz konusu belgeler mahkemelerce yasal belgeler olarak talep edilecektir. Bu nedenle su deposu temizliği çok büyük önem taşımakta ve temizliği yapan şirketin mutlaka bu temizliği belgelerle ibraz edebilmesi gerekmektedir. Su depoları Bu yönleriyle incelendiğinde hastalıkların dağıtım noktalarına dönüşebilmektedir.

Leave a Reply