İzolasyon Yapıldıktan Sonra Kuruma Süresi Ne Kadardır ?

Su deposu için izolasyon yapıldıktan sonra kuruması için belli bir süre beklemek gerekir. Bu süre mevcut ortam koşullarına göre değişiklik gösterir.

Yalıtım Süreci Nasıl İşler?

İlk önce yalıtım yapılacak depodaki su tamamen boşaltılır. Genel bir temizlik yapıldıktan sonra depodaki nemin giderilmesi gerekir.  Yaklaşık  12 saatlik bir sürede tamamlanan izolasyon işlemi yapıldıktan sonra deponun kuruması beklenir.

Su Deposu İzalasyonu

İzolasyondan Sonraki Kuruma Süresini Belirleyen Etkenler

İzolasyon işlemi yapıldıktan sonra depo kurumaya bırakılır. Bu kuruma süresi bazı etkenlerden dolayı değişiklik gösterebiliyor. İlk olarak, deponun havalandırma durumu kuruma süresini belirler. Yeterli düzeyde havalandırmanın olmadığı durumlarda kuruma süreci uzayabilir. Tabii ki mevsimsel özellikler de kuruma süresine etki edecektir. Soğuk ve nemli havalarda kuruma süresi uzar. Deponun hangi malzemeden olması da belirleyici faktörlerden biridir. Sadece deponun değil, izolasyon malzemesinin bileşenleri de kuruma sürecine etki etmektedir.

Genellikle kuruma için gereken bekleme süresi 24 saat olsa da yukarıda saydığımız etkenler bu sürenin uzamasını ya da tam tersine kısalmasını sağlar.

Su Deposu Vodapol

Kuruma Sürecinden Sonra Hangi İşlemler Yapılır?

Kuruma için gereken sürenin geçmesinin ardından depoda son kontroller gerçekleştirilir. Son kontrollerin ardından depo kullanıma açılabilir.

Depo ömrünü uzatan ve su sızıntılarını engelleyen izolasyon işlemini yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar izolasyon malzemesinin içme suyunun kalitesini düşürecek özellikler taşımaması ve gerekli standartlara uygun olmasıdır. Bunun yanı sıra işlemin uzunömürlü olması da büyük önem taşıyor. Aradığınız yüksek kaliteli su deposu Vodapol Su Deposu  ürünleri sayesinde beğeninize sunuluyor.

Depo Temizliği

Deponun salgın hastalıklara neden olmaması ve suyun kötü kokmaması için depoda belirli aralıklarla temizlik yapılması gerekir. Tüm bu işlemler su deposu temizlik formu kullanılarak kaydedilmelidir. Su depoları kapalı tutulmalıdır. Su deposu risk analizi formu doğrultusunda gerekli önlemler alınmalıdır.

Leave a Reply