İzmir Su Deposu İzolasyonu

Türkiye’nin hem nüfus hem de coğrafi açıdan en büyük şehirlerinden biri olan İzmir her geçen gün artan nüfus yoğunluğu karşısında su ihtiyaçlarını karşılamakta zaman zaman sorunlar yaşayabilmektedir. Fakat yapılan yeni binalarda zeminde yer alan su deposu bölümleri olası kesintiler karşısında yerel halkın depo kapasitesine bağlı olarak bir süre daha normal faaliyetlerini devam ettirebilmesi anlamını taşımaktadır. Fakat sanayi kuruluşları ve tarım hayvancılık işletmeleri için su depoları büyük öneme sahip. Fakat su depoları kendi kendini temizleyebilen yapılara sahip değillerdir. Bu durumlar için depoların düzenli olarak 6 ayda bir kez dezenfekte ve temizlik işlemine tabi tutulması gerekmektedir. Bu işlemleri mutlaka su deposu temizliği şirketleri tarafından uygulanmalıdır. Aksi taktirde dezenfekte ve temizlik sonrasında durulama ve içerik analizleri yapılamayacak ve su deposunu kullanan kişiler için olumsuz sağlık durumları oluşabilecektir.

Su Deposu Standartları Nelerdir?

Su deposu sızdırmazlık güvencesi vermesi gereken ve kontrolleri bu yönde yapılması gereken bir konu olarak düşünülmek zorundadır. Aksi taktirde su deposunun bulunduğu bölüm sızıntının geldiği noktaya bağlı olarak kısa sürede su ile dolacaktır. Temizlik masrafları ve yeni depo maliyeti hesaba katıldığında su deposunu mümkün olan en kaliteli marka tercih edilerek satın almak büyük önem taşımaktadır. Eğer binanın orijinal yapısında su deposu bulunmuyorsa binada yaşayan kişi sayısına bağlı olarak su deposunun yeri çatıda konumlandırılmalıdır. Zira metal ve plastik su depolarını belirli standartların üzerine çıkıldığında zemin katlara yerleştirmek olasılık dışı olacaktır.

Su Deposu Soruları?

Su deposu soruları konusunda sorulan en sık sorulara göz attığımızda yosun neden oluşur bakteri oluşumu nasıl engellenir tipi sağlık endişeleri olan soruların ön plana çıktığını görmekteyiz. Düzenli 6 aylık bakımlara alınan su depoları kesinlikle doğru ilaçlanırsa yosun ve bakteri oluşumuna müsaade etmez. Bakteri oluşumu için suyun 5 ila 10 günlük süreçte kullanılması ve dinlenmeye bırakılması gerekmektedir. Yosunlaşma suyun şebeke temizliği ile ilgilidir. Kum ve toprak getiren tesisat yosun tutmuş bir depoya işaret etmektedir. En kısa sürede önlem alınması gerekmektedir.

Leave a Reply