İçme Suyu İzolasyonu

Su deposu tamiri su depolarının daha uzun bir kullanım ömrü sunabilmesi için büyük önem göstermektedir. Fakat su depolarının tamirinden daha önemli olan bir konu deponun tamir görmeye ihtiyaç duymadan önce alınabilecek önlemlerle çok uzun süre bütünlüğünü koruyabilmeleridir. Bu yüzden su deposu konusunda sağlık bakanlığının sunmuş olduğu bazı standartların yerine getirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu standartların en başında su depolarının ihtiyaç duyduğu bakım onarım faaliyetleri yanı sıra izolasyon faaliyetleri yer almaktadır. Bu izolasyon faaliyetleri ile mevcut deponun içinde oluşabilecek yosunlaşma ve tortulaşma sorunları önlenebilmektedir.  Bu sayede depo daha uzun süreli bir kullanım sunarken hem hijyenik hem de daha dayanıklı bir iç yüzeye sahip olacaktır.

Eskiyen su deposu yerine en sık önerilen konuların başında yeni su deposu satın al önerisi gelse de eğer su deponuz bakım onarım ile hayata döndürülemeyecek duruma gelmişse bu tavsiyeye uymanız doğru olacaktır. Fakat su depolarında iyi izolasyonlar ve dış koruma önlemleri ile su deposunun ömürleri uzatılabilmektedir. Bu konuda depo izolasyon firmalarından yardım almanız önem göstermektedir. Zira bu konuda eğitimli personeller metal plastik gövdeli depolarda alkali boya kullanırken betonarme depolarda membran izolasyon uygulamaktadır. Bu hem deponun ömrünü uzatırken hem de depo içinde daha temiz bir ortamın oluşturulmasında ek katkı sağlamaktadır.

Su deposu su kaçırıyor şikayeti birkaç farklı konuya bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu konuların başında gelen ve en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise depo içinde ya da depo bağlantı noktalarında dikkatten kaçan aralıklar olmalıdır. Çünkü su deposu metal bir gövdeden üretilmişse kaynak birleşim noktalarından su kaçırabilir. Çok kolay onarılabilen bu durum su deposunun tamamen boşaltılması ve yeniden o bölgenin kaynatılması ile sağlanabilmektedir. Ayrıca plastik depolarda olası bir gövde delinmesine yapıştırıcı ilaçlarla müdahale edilebilmektedir. Fakat iki gövde tipinde de dikkat çeken önemli ayrıntı bu depoların mutlaka alkali boya ile izole edilmeleri gerekliliğidir. Aksi taktirde depo kısa süre içinde yosun tutmaya ve bakteri oluşumuna müsait bir ortama dönüşecektir.

Leave a Reply