Havuz İzolasyonu Nasıl Yapılır ?

Yüzme havuzları için yapılmış olan beton ve seramik uygulaması, su yalıtımı konusunda bazen yeterli gelmemektedir. Her ne kadar iyi bir uygulama yapılmış olursa olsun betonarme yüzey veya zemin illa su sızdırmasına maruz kalır. Sızan su havuzun yerleşmiş olduğu zeminde yumuşaklık meydana getirerek havuz zemininde bulunan beton yapıda çatlamalar ve kırılmalar meydana getirmektedir. Havuzun zemininde ya da iç duvarında meydana gelecek olan bu çatlama veya kırılmaları engellemek için havuz izolasyonu şarttır. Havuz içerisinde bulunan su tahliye delikleri, su girişleri ve pencere gibi özel noktalar sızdırmazlık açısından zayıf noktalardır. Aynı zamanda beton yapıdaki duvar zemin birleşimleri, tamir noktaları, su sızıntılarına neden olabilecek zayıf noktalardır. Havuzun bağlı bulunduğu su deposu şamandıra montajının yapılmış ve sağlam olması gereklidir. Aynı zamanda su deposunun risk analizinin ve su deposu seviye göstergesinin olması gereklidir.

su depoları izolasyonu

Havuzun beton yapısına ek olarak yapılacak olan havuz izolasyon işlemi havuz henüz seramik panellerle kaplanmamışken yapılır. İlk olarak havuz duvarında beton yüzeyler artıklar ve oluşmuş olan kalıntılar temizlenir. Yan duvar ya da zeminde su sızdıran çatlaklar olmamasına dikkat edilir. Eğer bu tür çatlaklar var ise bunlar kapatılır. Daha sonra astar ve kumlama uygulaması yapılır ve bu uygulamadan sonra bir gün beklenir. Bir gün bekledikten sonra conipur uygulaması yapılır. Daha sonra bir kez daha kumlama astarı yapılır ve bu aşamadan sonra havuz yüzeyleri seramik kaplama için hazır hale gelir. Bu işlemler gerçekleştikten sonra havuzun bağlı bulunduğu su deposunun kontrolüne geçilir ve su deposu şamandıra montajı, risk analizi ve seviye göstergesi kontrolleri yapılır.

havuz izolasyonu

Havuz yalıtımı ve su deposu şamandıra montajı, risk analizi ve seviye göstergesi işlemleri büyük bir titizlik ve dikkatle yapılmalıdır. Havuzdaki en ufak bir sızdırma bile su giderlerinin artmasına, havuz betonunun zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle havuz izolasyonu işlemi kaliteli malzeme, profesyonel ekip ve ekipmanla yapılmalıdır. Aynı zamanda oluşabilecek birçok olumsuz etkenden korunmak ve uzun ömürlü bir havuz izolasyonunu garantilemek için klorlu suya, don tehlikesine, yüksek su basıncına dayanıklı bir su yalıtım ürünü kullanılmalıdır.

Leave a Reply