Epoksi Sistem Su Deposu İzolasyon

Apartmanlarda, okullarda, hastanelerde suyu depolamak için kullanılan depolar, yer altında bulunabildikleri gibi yer üstüne de monte edilebilirler. Genellikle çatı ve bodrum katlarda duran su depoları, toprağın altına gömülüp bahçede düz bir zemine de konulabilmektedirler. Ancak su depolarında olası çatlak, paslanma, sızdırma gibi hususlar, sağlık açısından tehlikeli olabilmektedir. Sızan sular binayı çürütme riski taşıdığı gibi pas da hijyen koşullarını ortadan kaldırmaktadır. Zamanla eskiyen depoda meydana gelen bu problemler, dikkate alınması gereken noktalardır. Bunların önüne geçmek için ise yalıtım önemlidir. Su depolarının yalıtımı için kullanılan epoksi, poliüretan, çimento gibi malzemeler, su deposu riskleri için adeta koruma kalkanıdır. İzolasyon haricinde su depolarının temizlik ve bakımının da düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Epoksi Kaplamanın Avantajları

Su deposu plastik ise kullanılan yalıtım malzemesi, galvaniz ve sentetik olan depolara göre hâliyle farklılık gösterir. Epoksi kaplamanın ve izolasyonun, su depolarının ömrünü uzattığı ve sağlığı koruduğu bilinen bir gerçektir. Örneğin metal su depolarında mantarın oluşması, paslanmanın diğer malzemelere oranla fazla gerçekleşmesi, ciddi tehditler arasındadır. Parlak bir görüntüye sahip epoksi kaplamanın bakteri üretmeyen bir malzemeden üretilmiş olması, temizliğinin kolay olması, su geçirmemesi, uygulanmasının da basit bir şekilde yapılabilmesi, avantajları arasındadır. Su deposu hijyenini korumak için doğru bir seçim olan epoksi kaplama, yüksek dayanıklılığı da sahiptir.

Temizlik, Bakım ve Yalıtım İhmal Edilmemeli

Depolarda dururken suyun kirlenebileceği, ne yazık ki günümüzde tahmin edilemeyen bir gerçektir. İleride daha büyük su deposu problemleri oluşmaması için temizlik, bakım ve izolasyonun mutlaka yaptırılması gerekir. Aksi hâlde meydana gelen sızıntılar, su deposunun bulunduğu binaya zarar verdiği gibi sağlığı da olumsuz etkiler, suda üreyen bakteri ve mikroplar hastalanmamıza sebep olur. İzolasyon ve bakım için alanında uzman, güvenilir firmalardan destek almak en doğrusudur. Çünkü hijyeni sağlamak için depo temizliğinde kullanılmak üzere üretilmiş, özel temizlik ürünlerinin kullanılması gerekir. Deponun temizliği düzenli olarak yapıldığı taktirde, depoda birikecek ölü hayvanların, üreyecek mantar ve bakterilerin, kir ve pasın da önüne geçilir.  

Leave a Reply